Po publikacji artykułu  !!!!

Panie Janie!

Oto niespodzianka:

Piotr Pelczar

 Trzecia powstańcza kartka „ŻBIK” z logo Wojskowych Zakładów Wydawniczych

     Za naszą publikację o kartkach korespondencyjnych „ŻBIKA” [3]  otrzymaliśmy podziękowania od warszawskich Powstańców!

    Obecna współpraca z Muzeum Historycznym Miasta stołecznego Warszawy jest trudna i kosztowna. W latach 60-tych ubiegłego wieku posiadało ono sporo eksponatów interesujących filatelistów i chętniej służyło pomocą. Dzięki temu Tadeusz Gryżewski opisał unikalne walory filatelistyczne [1], na przykład interesujące nas formularze korespondencyjne z Powstania Warszawskiego. Teraz muzeum walorów tych już nie posiada, bo dawno zostały zwrócone właścicielowi, warszawskiemu filateliście Kazimierzowi de Julien, który je czasowo zdeponował. 

    Jednym z takich unikatów był służbowy formularz korespondencyjny poczty powstańczej [2], drugim kartka pocztowa z napisem „ŻBIK” i logo WZW [3]. Mimo, iż w [1] tej ostatniej kartki nie opisano dokładniej, to jednak wszystko wskazuje na to, że jest to jednak ta sama kartka, którą pokazano w [4], a my przypominamy ją poniżej na il. 1. Wskazują na to charakterystyczne cechy nadruku, głównie kreseczka w kształcie przecinka na lewo w dół od „P” w „POLOWA”.

 

il. 1 – kartka „ŻBIK” z logo WZW [2]

 

    Nadawcą kartki jest: pchr. Jaxa Adam / III rejon IV zgrupowanie / 2 bat. art. plot. / Harc. Bat. „Żbik”, zaś adresatem jego rodzina: W.P. / Bobrowie / w/m / Lenartowicza 7 / Mokotów. Na awersie kartki znajdujemy parafkę cenzora oraz odbity numeratorem czarny numer przesyłki „01877”. Jest to stempel typ 27 wg [1] używany przez placówkę powstańczą Śródmieście-Północ w okresie 12-16.08.1944 r. Rewersu nie znamy, ale według [1] wpisano tam datę 16 sierpnia.

    BÓBR Adam urodzony 1924 r. w Poznaniu. Od 1933 r. harcerz 21 WDH - Gniazdo „Żwawy Burek”, drużynowy drużyny „Niedźwiadek”, pseudonim „Wydra”. W „Żbiku” w I plutonie 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej, pseudonim „Jaxa”, kapral podchorąży, zastępca dowódcy plutonu a później dowódca plutonu. Awans 4 października do stopnia podporucznika czasu wojny. Po upadku powstania więzień obozów Lamsdorf i Murnau. Po powrocie ukończył Politechnikę Warszawską, mieszka w Warszawie.

    Czy uda się odszukać czwarty egzemplarz kartki ŻBIKA z rysunkiem szabli nad otwartą książką?

 

Bibliografia:

[1] Gryżewski T., „Harcerska poczta polowa Powstania Warszawskiego 1944”, Agencja Wydawnicza „RUCH”, Warszawa 1966, str. 27, 39, 41, 49

[2] Pelczar P., Unikat – korespondencyjny formularz służbowy poczty Powstania Warszawskiego, Przegląd Filatelistyczny 2008, str. 355-356

[3] Pelczar P., Studium historyczno-filatelistyczne: „ŻBIK” na kartkach pocztowych z Powstania Warszawskiego, Przegląd Filatelistyczny 2011, str. 309-10 i 315-19 oraz w: https://docs.google.com/View?docid=d5cp7zz_928dcjt9khs 

[4] praca zbiorowa, „Polskie znaki pocztowe” (PZP), tom 4, PPF „Ruch”, Warszawa 1966, str. 155 (1229)

[5] biogram Adam Stanisław Bóbr w:  https://docs.google.com/View?docid=d5cp7zz_26s9b77rdv 


 

Pozdrawiam

Piotr Pelczar 

Dodano 2 sierpnia 2011 r.Kolejny raz przekonuję się, że 67 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego w wielu domach odnaleźć można dokumenty i pamiątki z tamtych dni. Świadczy o tym m.in. poniższy artykuł Pana Piotra Pelczara zamieszczony w Przeglądzie Filatelistycznym nr 8/2011. Czy odnajdą się kolejne karty pocztowe "Żbika"? Na wszelkie informacje czekają Piotr Pelczar i Jan Wawszczyk.

Uprzejmie proszę zarówno Powstańców Warszawskich ze Żbika jak i ich Rodziny o sprawdzenie czy w ich archiwach nie ma takich kart pocztowych.

 

Serdecznie wszystkich pozdrawiam

Jan Wawszczyk
Przegląd Filatelistyczny nr 8/2011

 

Dodano 31 sierpnia 2011 r.