ARCHIWUM







Stan osobowy 2 Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej w czasie Powstania Warszawskiego.


1.

Dowództwo Baterii


 
1. Szczepański Zdzisław "Żuk", d-ca, ppor. galeria
2. Wójtów Lesław "Lew", z-ca d-cy, ppor. galeria
3. Bogdanowicz Jerzy "Hercuń", szef baterii, ppor.
galeria
   
 

2.

Poczet dowódcy baterii


 
1. Klimowicz Zygmunt "Neron", z- ca d-cy, sierżant AL.
 
2. Dąbkowski Włodzimierz "Michał Romer", d-ca, ppor. galeria
3. NN Aleksander "Babinicz", kpt. Radziecki

 
4. NN "Roman", członek ŻOB
 
   
 

3.

Warsztat rusznikarski


 
1. Zarembski Klemens "Szczepaniak", szef warsztatu

2. Czuba Jerzy "Zawisza", kanonier galeria  
3. Ochnio, tokarz?
 
4. NN "Zygmunt", hydraulik?
 
   
 

4.

Pluton I



1. Gromulski Stanisław "Ruskin", d-ca, kpr. pchor. galeria  
2. Bóbr Adam "Jaxa", d-ca plutonu, kpr.pchor./ppor.
galeria  
3. Bogdanowicz Stefan "Malicki", z-ca d-cy, plut. z cenzusem galeria  
4. Bieńkowski Jerzy "Rudzki", kpr. z cenzusem galeria
5.
Czerwiński Marcin "Smugoń", kpr. z cenz.

 
6. Herdin Juliusz "Jawor", kpr. z cenz.
galeria
 
7. Dominikowski Maciej "Maciek", kanonier
galeria
 
8. Bromke Adam "Karski", kanonier
galeria  
 9. Gruszczyński Konrad "Biernacki", kanonier galeria  
10. Janczewski Witold "Sowa", kanonier
galeria  
11. Lubarski Aleksander "Dryświaty-Modrzewski", kanonier
galeria  
12. Martyński Zbigniew "Gruda", kanonier
galeria  
13. Moszczyński Jerzy "Kmicic", bombardier
galeria  
14. Czekalski Czesław "Trzciński", kapral galeria
15. Preyss Janusz "Kowalski", kanonier
galeria  
16. Psarski Wojciech "Nałęcz", bombardier
galeria  
17. Rakowiecki Zygmunt "Rola", bombardier
galeria
 
18. Rakowski Kazimierz "Świteź", kanonier
galeria  
19. Skupieński Robert "Kretowicz", kanonier
galeria  
20. Stefanowicz Albert "Halicz" kanonier
galeria  
21. Zieliński Wiesław "Jastrzębski", kanonier
galeria  
   
 

5.

Pluton II


 
 1. Osiński Piotr "Kaczanowski", d-ca plutonu, kpr.pchor./ppor. galeria  
 2. Łączyński Marian "Orlik", z-ca d-cy, plutonowy
galeria
 
 3. Kowalski Kazimierz "Suryn", kpr. z cenz.
galeria
 
 4. Bartecki Zbigniew "Lubicz", bombardier
galeria
 
 5. Bielakowski Zygmunt "Jung", kapral galeria
 6. Biesiekierski Antoni "Biernacki" "Sten", kapral galeria  
 7. Fortuński Jan "Jordan", kanonier

 
 8. Jakimowicz Andrzej "Szyper", kapral

 
 9. Kostecki Włodzimierz "Lalek", sierżant

 
 10. Kurus Piotr "Mauser", kanonier
galeria  
 11. Królikowski Oskar Janusz "Zawadzki", bombardier
galeria  
 12. Królikowski Waldemar "Bronisz", kanonier

 
 13. Kruk – Strzelecki Jerzy "Marek" bombardier

 
 14. Lewandowski Maciej "Michał", kanonier
galeria  
 15. Łęcki Zdzisław "Benet", bombardier
galeria
 16. Siekierski Sławomir "Frycz", kanonier
galeria  
 17. NN "Łącz", kanonier

 
 18. Rutkowski Kazimierz "Korcz", bombardier
 
 19. Śliwowski Zbigniew "Hobo", kanonier
galeria
 
 20. Urbański Jan "Borowski", bombardier
 
 21 Wiśniewski Bogdan "Dorant", kanonier

 
       

6.

Pluton III

   
1.
Rażniewski Andrzej "Krzycki" "Pożoga-Romer", d-ca , kpr.pchor. galeria  
 2. Wiśniewski Stanisław "Wist", d-ca plutonu, kpr. z cenz.
 
 3. Błażyński Tadeusz "Świda" "Ładosz", z-ca d-cy plutonu, plut. z cenz. galeria  
 4. Buliński Michał "Brochwicz", bombardier galeria  
 5. Dzwonnik Ryszard "Kazan", kanonier    
 6. Głuchowski Ryszard "Jaworzak", kanonier galeria
 7. NN (Skowron) Zdzisław, kanonier
   
 8. Lipnicki Ryszard "Łęcki", kanonier    
 9. Lisowski Wacław "Wańka", kanonier    
 10. Różycki Jerzy "Soplica", kanonier galeria
 11. Rzymowski Julian "Roma", bombardier galeria  
 12. Słomczyński Leonard "Rydz", kanonier galeria
 13. Smardzewski Juliusz "Cezar", bombardier galeria
 
 14. Sośnicki Jerzy "Sikora", kanonier    
 15. Szarras Henryk "Sulima", bombardier    
 16. Szarras Wojciech "Sęk", kanonier galeria  
 17. Twarowski Wacław "Bochenek", bombardier    
 18. Wołowski Tomasz "Sum", obs.- łącz.    
       
7.

Służba obserwacyjno-alarmowa/ łącznicy


 
1. Czałbowski Andrzej "Kruk", d-ca (patrolowy) SOA

2. Boreński Ryszard "Ryś", obs.- łącz. galeria
3. Dąbrowski Andrzej "Tygrys", obs.- łącz.
 
4. Eysymontt Janusz "Szczerbina", obs.- łącz. galeria  
5. Głuchowski Zdzisław "Świr", obs.- łącz. galeria
6. Lewandowicz Marcin "Mosiądz", obs.-łącz. galeria
7. Makarczyk Wacław "Sokół", obs.- łącz. galeria  
8. Mieszczański Andrzej "Hetman", obs.- łącz. galeria  
9. Paczkowski Tadeusz "Czeremosz", obs.- łącz. galeria  
       

8.

Łączniczki


 
1. Leskiewicz Anna "Orlicz", k-tka łączniczek, kpr.pchor. galeria  
2. Glass Irena "Kim", łączniczka , st. strz. galeria  
3. Kottas Alicja "Ligocka", łączniczka galeria  
4. Kozłowska Wanda "Tekla", łączniczka
 
5. Filipowicz Maria "Kierska", łączniczka galeria  
6. Loga Irena "Modrzewska", łączniczka galeria  
7. Loga Halina "Średzka", łączniczka galeria  
8. NN "Orska", łączniczka dowództwa
 
9. de Phull Anna "Rzewuska", łączniczka galeria  
10. Piotrowska Lucyna "Boj",łączniczka, st. strz. galeria  
11. Reinhard Barbara Danuta "Tancred", łączniczka galeria  
12. Sturgólewska Maria "Poręba", łączniczka galeria  
13. Wewiórska Janina "Zawadzka", łączniczka galeria  
14. Włodzimirska Teresa "Kowalska", łączniczka    
       

9.

Służba sanitarna

   
1. Jezierska Maria "Bogdańska", k-tka sanitariuszek, kpr. galeria  
2. Tatarkiewicz Elżbieta "Żabska", patrolowa,kpr. galeria  
3. Mundkowska Jadwiga "Dina Pękałówna", sanitariuszka galeria  
4. Łopacieńska Hanna "Bagerska" galeria  
5. NN Stanisława "Janka?" "Jankowska?", sanitariuszka
 
6. Gawlik Stanisława "Stenia", sanitariuszka galeria  
7. Kamać Krystyna "Szafrańska", sanitariuszka galeria  
8. Zabłocka Anna "Orwid", sanitariuszka    
9. Drewniak Mirona "Wisła" "Wisełka" sanitariuszka    
10. Zbucka Jadwiga "Buńka" sanitariuszka    
       

10.

Sekcja Techniczna

   
1. Łyżwiński Henryk "Czarny", d-ca sekcji, sierżant
 
2. Kotuniak Tadeusz "Tyka", kanonier, łącznościowiec galeria  
3. NN "Longin" "Longinus", kanonier
 
       

11.

Sekcja gospodarcza

   
1. Zarembina Maria    
2. Bazylewska Józefa "Ziutka" "Ziuta"    
       

12.

Bez przydziału

   
1. Biliński Zbigniew "Bill", ppor. galeria  
       

13.

Żołnierze i Wojskowa Służba Kobiet przydzieleni do XXV pl

   
1. Dziubałtowski Kazimierz "Tomek", k-dt Żbik-a, z-ca d-cy Bat., plut. pchor. galeria  
2. Milko Irena "Inka", łączniczka    
3. Bobrowska Wanda "Wanda", łączniczka galeria
4. Górska Aniela "Batys", łączniczka    
5. Jasiukowicz Halina, łączniczka galeria  
6. Jezierska Teresa "Pilawa", łączniczka galeria  
7. Miks Nina "Wadwicz", łączniczka    
8. Sielużycka Grażyna, łączniczka  galeria  
9. Semerau-Siemianowska Bogna "Grzymała", łączniczka. galeria  
10. Skrzypińska Danuta "Walędzka", sanitariuszka galeria  
       

14.

Wojskowa Służba Kobiet – przydział do 1 Baterii – Żoliborz

   
1. Maliszewska Stefania "Jędrzejewska", sanitariuszka galeria  

2.

Liwanowska Janina "Lubicz", sanitariuszka
 
3. Boruch Anna "Warska", łączniczka galeria