"Roman" - nazwisko i imię nieznane

Nazwisko
 
Imię  
Drugie - trzecie imię
Data urodzenia
Miejsce urodzenia
Imię ojca
Imię i nazwisko panieńskie matki
Stopień
Funkcja
Nr Legitymacji AK
Numer jeniecki
Data śmierci
Miejsce pochówku

 
Galeria

"Myśmy byli Armią ..."


NN ps. “Roman” [“Wspomnienia – relacja” Kazimierza Kowalskiego pseudonim “Suryn” “Kwiatkowski”. Kopia maszynopisu z Londyńskiego Archiwum Stefana Bogdanowicza. Na stronie 7 pisze: “Cezar” Żyd z Getta - Roman.] - w Poczcie Dowódcy Baterii; członek Żydowskiej Organizacji Bojowej. Żyd z Getta, zgłosił się do Baterii 2 sierpnia 1944 r. walczył do września 1944 r.

[Jerzy Moszczyński pseudonim "Kmicic" - wspomnienie z książki Macieja Kledzika "Między Marszałkowską i Żelazną Al. Sikorskiego i Pańską" str. 66]: Żyd uwolniony z obozu Gęsiówka. Starszy mężczyzna. Był węgierskim Żydem z zawodu muzykologiem. Niemcy wymordowali mu całą rodzinę. Został w 2 Harcerskiej Baterii. Pomagał w kuchni. Przed kapitulacją Powstania zniknął.

Obóz na Gęsiówce został wyzwolony 5 sierpnia 1944 roku przez Harcerski Batalion Szturmowy "Zośka". Dopiero po 5 sierpnia "Roman" mógł trafić do 2 Harcerskiej Baterii a nie 2 sierpnia.

Wg informacji uzyskanej od Roberta Skupieńskiego [27 lipca 2010 r.] "Roman" mógł mieć ok. 40 lat. Często przebywał w towarzystwie "Nerona".

Aktualizacja : 28.07.2010 r.